Të ndarë gëzimin
 • 141
 •  

 

Italy Weather Alert

nga e marta 25 Shtator bastisje të ftohtë e ajrit në vendin tonë me rënien rëndësishëm termike. nën minimale 10 gradë dhe maksimale që mezi tejkalojnë 20 gradë.

moti Italy

fundjavë 14/16 shtator me diskrete kohë të gjatë një pjesë të madhe të territorit me vranësirave që do të prodhojë Reshje intensive të mundshme përgjatë Alpeve në shkeljes në Luginën Po dhe Apenine brendësi zonat. erërat e lehta dhe dete vetëm lëvizi. Temperaturat mbi vlerat ende verë me maja të afërta me 30 ° C pak pije freskuese në ditën e dielën.

Javën e ardhshme dhe deri në 20 shtator me mot të paqëndrueshëm me squalls shpërndara shiut dhe motit të verës mbi pjesën më të madhe të vendit. erërat e lehta dhe dete vetëm lëvizi. temperatura e qëndrueshme.

Il 20 shtator me depressionario minimale qendra-jug me dushe dhe / ose stuhi. Më të mirë në veri, me kohë e mirë të mjaftueshme. Dobët të rrotullimit Cyclonic me pin në etrusk qendrore. Mari vetëm lëvizi. Temperaturat bien në maksimum në qendër, stacionare diku tjetër.

Il 21 shtatornë mot të mirë në veri me diell të mjaftueshëm; Moti i paqëndrueshëm në qendër dhe në jug, veçanërisht, në Sicili me dushe dhe stuhi. Erërat e veriut në veri qendrore dhe ishujt, jugore diku tjetër; seas vetëm u zhvendos në nivel lokal apo lëvizur kupat qendrore dhe jugore. uljen e temperaturës minimale dhe rritjen maksimale në qendër, stacionare diku tjetër.

Formulimi rrezik vigjilent 

Jeshile = rrezik të ulët – orange = risk të mesëm – red = rrezik të lartë – purple = rrezik serioz

Snow-to-kat-Janar-2017

sezonale parashikimin Trendi Vjeshtë-Dimër 2018-2019…

nga admin
publikuar më: 14 shtator 2018
Të ndarë gëzimin
 • 141
 •  

të gjithë’ Qasja Astronomical e vjeshtës, por tashmë në në mot, Unë do të doja të ju jap, si zakonisht, Informacion klimatologjike e periudhës së ardhshme të ftohtë. Sa kohë që unë të adresuar të gjithë ju me specifikimet përpara-e kartave të konfigurimin e mundshme mbizotërues në kontinentin. Vi ho riportato i nuclei dei sistemi barici predominanti che avranno mobilità[…]

Evoluzioneclima Sardegna

Ndikimi i oqeaneve nga klima Gaia…

nga admin
publikuar më: 20 korrik 2018
Të ndarë gëzimin
 • 141
 •  

  Vëllimi i ujit në Tokë është për 97% Përmbajtja në oqeane që kanë një temperaturë mesatare prej vetëm ca. 4 gradë. Sasia e madhe e ujit, në planetin tonë, Kjo do të thotë se rregullat klimatike menaxhohen nga sasia e energjisë së akumuluar nga ylli tonë, Dielli. Gli oceani regolano i fattori[…]

cropped-cropped-Temporale.jpg

parashikimi sezonale Trendi Summer 2018…

nga admin
publikuar më: 20 qershor 2018
Të ndarë gëzimin
 • 141
 •  

Konfigurimin mbizotërues Bariç për sezonin veror të vitit 2018

cropped-temporale.jpg

Si të parashikojnë formimin e përkohshëm…

nga admin
Kategoritë: Moti i mësuar
publikuar më: 22 Mund 2018
Të ndarë gëzimin
 • 141
 •  

Ky ra fjala për të shkuar për të parë faktorët që ndikojnë në formimin e tmerrshëm retë që shpesh shkaktojnë dushe dhe stuhi. Përveç pamje normale të qiellit, erërat, lagështia dhe presion variacionet në faqen (për këtë unë kujtoj parashikime të personalizuar në seksionin motit-arsimore), altri sono i fattori che possiamo seguire[…]

1-6 maj

May fillon me mot të keq, por alternuara moti-klima rezulton të jetë rregull pranverë…

nga admin
publikuar më: 30 prill 2018
Të ndarë gëzimin
 • 141
 •  

Pas një paradhënie pothuajse të verës, për shkak të thirrjes së ajrit afrikane të nxehtë dhe të diktuar nga’ Qasja e një lug të Atlantikut, ky i fundit mund të depërtojnë perëndimore dhe qendrore mesdhetare, duke krijuar një pjerrëta të thellë vorbull, latent italic, e cila do të çojë në përkeqësimin e motit mbi pjesën më të madhe të vendit, shoqëruar me një rënie të konsiderueshme në temperaturë (neve lungo l’arco[…]

Glacier-dellaletsch-zviceran

Akullnajat dhe trajnimi i tyre…

nga admin
Kategoritë: Moti i mësuar
publikuar më: 13 marsh 2018
Të ndarë gëzimin
 • 141
 •  

Akullnajat janë të mëdha masa të përhershme akull, formuar nga transformimi (ngjeshjes dhe kristalizim) nga akumulimet e dëborës dhe i nënshtrohen një scrolling ngadalshëm në sipërfaqen tokësore. Akullnajat ne t'i gjeni në të gjitha kontinentet e botës dhe sidomos në disa fusha shumë specifike: Grenlandë, Artide, Antarktidë, Zelanda e Re, Alaska, Islandë, i ri[…]

ftohja-planetar

Stratosphere dhe Troposfera jehonë…

nga admin
Kategoritë: Moti i mësuar
publikuar më: 10 shkurt 2018
Të ndarë gëzimin
 • 141
 •  

Stratosferë është shtresa atmosferik midis 11 e 50 km rreth e lartësi dhe është një rajon që është përtej lartësia në të cilën fenomene ndodhin çuar në motit, ose me fjalë të tjera troposferë (da 0 për 10-12 km, për gjerësi tonë), kufiri i sipërm i të cilit[…]

dimër 2017-2018

Trendi dhe motit sezonale parashikimet dhe klima në Itali dhe Evropë dimër 2017 / 2018…

nga admin
publikuar më: 7 nëntor 2017
Të ndarë gëzimin
 • 141
 •  
ftohja-planetar

Dome anticyclonic deri të enjten 19, pastaj të ndryshojë…më në fund!!!

nga admin
publikuar më: 16 tetor 2017
Të ndarë gëzimin
 • 141
 •  

 

i mirëpritur , sot eshte Saturday, 22 shtator 2018